Cyclist.gr - Ποδήλατο και ποδηλασία

(01/05/07) Γύρος Αίγινας 2007

cyclist
Την Κυριακή 29/04 έγινε στην Αίγινα ο ετήσιος ποδηλατικός γύρος σε κατηγορίες Παίδων, Γυναικών και ΠΕΠΑ. Για μία ακόμα φορά το νησί γέμισε ποδήλατα και ποδηλάτες με τις συμμετοχές στην ΠΕΠΑ να φτάνουν τις 82 !

Το κακό είναι ότι εκτός από ποδήλατα το νησί ήταν, για μία ακόμα φορά, γεμάτο με λακούβες, γεγονός που δεν διευκόλυνε τους συμμετέχοντες αφού έπρεπε να είναι ιδιαίτερα προσεκτικοί για να αποφύγουν τις "παγίδες" του οδοστρώματος. Θα ήταν καλό την επόμενη φορά διοργανωτές και τοπικές αρχές να έχουν μεριμνήσει ώστε να διευκολύνουν τους αγωνιζόμενους. Είναι κρίμα αυτή η μικρή λεπτομέρεια (αν και όχι τόσο ασήμαντη), να αποτελεί ανασταλτικό παράγοντα για την συμμετοχή περισσότερων αγωνιζομένων. Άλλωστε στα υπόλοιπα θέματα (Αστυνόμευση, σήμανση, κλπ.) οι διοργανωτές πήραν Άριστα.

Για να περάσουμε στα αγωνιστικά ο αγώνας τα είχε όλα. Οι μάχες ήταν πολλές, σε όλες τις κατηγορίες.

Στην Α' Κατηγορία(30-39) το Cyclist Team είχε τις περισσότερες συμμετοχές, δούλεψε μαζί όσο μπορούσε αλλά δεν κατάφερε να αποσπάσει το χρυσό, μιας και ο "νεοεισερχόμενος" στους αγώνες της ΠΕΠΑ αλλά καθόλου νέος στο άθλημα, με πολλές νίκες στο παρελθόν σε πολλούς αγώνες, Λουκάς Καταπόδης, όντας δυνατός κατάφερε να πάρει την πρώτη θέση. Είναι πραγματικά πολύ ευχάριστο να βλέπεις αθλητές που έτρεχαν πριν χρόνια, με σημαντικές επιτυχίες στην καριέρα τους, να επανέρχονται και να κάνουν τους αγώνες της ΠΕΠΑ πιο ανταγωνιστικούς και πιο σημαντικούς. Τέτοιες "επάνοδοι" μόνο καλό μπορούν να κάνουν σε όλους!

Το Cyclist Team ωστόσο κατάφερε να μπεί στην εξάδα με μια 4η και μια 5η θέση. Η υπόλοιπη "ομάδα" έκανε πάρα πολύ καλά πλασαρίσματα με όλους τους Cyclist Friends να είναι πάνω από την μέση της κατάταξης.

Στην Β' Κατηγορία (40-49) ο αγώνας κρίθηκε στο τελικό Σπρίντ με νικητή τον Π. Αλεξόπουλο. Οι Cyclist Friends είχαν και εδώ, αν και λιγότεροι σε αριθμό, πολύ καλή παρουσία με πολύ καλές θέσεις στην απαιτητική αυτή κατηγορία.

Στην Γ΄η κυριαρχία του Δημήτρη Μπούτσια είναι πλέον μονότονη! Όπως σε κάθε αγώνα μέχρι τώρα, έτσι και σήμερα ήταν και πάλι πρώτος θέτοντας το παράδειγμα για όλους τους "μικρούς", δείχνοντας τι μπορεί να κάνει κάποιος 50άρης όταν πιστεύει στον εαυτό του και δουλεύει σκληρά.

Μετά τον τερματισμό ακολούθησε χταποδάκι, μπυρίτσα και άλλα εδέσματα καθώς και οι απονομές. Άντε και του χρόνου, χωρίς λακούβες!